Gołąb berneński lustrzany
22/04/2024
Gołąb turczyn
22/04/2024

Gołąb giers

Gołąb giers, znany również jako gołąb grzywacz (Columba palumbus), to gatunek ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae). Jest szeroko rozpowszechniony w Europie, Azji i Afryce Północnej, zamieszkując różnorodne środowiska, od lasów liściastych i mieszanych po tereny rolnicze i miejskie.

Pochodzenie

Gołąb grzywacz jest ptakiem lęgowym prawie całej Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki. Populacje z południowych części areału są osiadłe, podczas gdy pozostałe zimują głównie w krajach śródziemnomorskich. W Polsce jest średnio licznym ptakiem lęgowym całego kraju.

Charakterystyka Rasy

Gołąb grzywacz to największy gołąb występujący w Polsce. Osiąga długość ciała od 41 do 45 cm i waży około 500-600 g. Jego sylwetka jest zaokrąglona, ma wydatną pierś, długi ogon i małą głowę z charakterystyczną białą obwódką na szyi, zwaną „grzywą”. Upierzenie wierzchu ciała jest szaro-popielate, pierś ma kolor różowawy, a boki szyi są zielonkawe, mieniące się metalicznie.

Temperament

Gołąb grzywacz jest ptakiem raczej spokojnym i nieco ociężałym w swoim zachowaniu. Stawia krok za krokiem, jakby nigdy i nigdzie mu się nie spieszyło. Jest to ptak skryty, często ukrywający się wśród koron drzew. W miastach staje się bardziej oswojony i mniej płochliwy w porównaniu do swoich dzikich odpowiedników.

Preferowane Warunki Życia

Gołąb grzywacz zamieszkuje różnorodne środowiska, od lasów liściastych i mieszanych po tereny rolnicze i miejskie. W miastach często można go spotkać w parkach i na skwerach, gdzie łatwo znajduje pożywienie i miejsca na gniazdowanie. Gniazdo jest luźną, płaską miseczką ułożoną z patyków i umieszczoną zwykle na wysokim drzewie przy pniu, rzadziej w wysokich krzewach lub na budynku.

Użytkowanie

Gołąb grzywacz jest często obserwowany i fotografowany ze względu na swoje imponujące rozmiary i piękne upierzenie. W niektórych krajach jest również obiektem polowań. Ponadto, jego godowe dźwięki działają kojąco, co sprawia, że jest ptakiem cenionym przez miłośników przyrody.

Interesujące Fakty

  • Gołąb grzywacz jest największym gołębiem występującym w Polsce.
  • Jest zdolny do wyprowadzenia czterech, a nawet pięciu lęgów w ciągu roku.
  • Gołębie grzywacze tworzą zgromadzenia liczące po kilkadziesiąt, a niekiedy nawet kilkaset ptaków, wędrując z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pożywienia.
  • W miastach, gdzie zaprzestano polowań, populacja gołębi grzywaczy znacznie wzrosła, co przyczyniło się do ich częstszego występowania w parkach i na skwerach.

Gołąb grzywacz to fascynujący ptak, którego warto obserwować i chronić ze względu na jego unikalne cechy i zachowania.